Svatební průvodce

Poradíme Vám témata svateb…

Jedna z velmi důležitých věcí, která dělá celou náladu svatby. Často novomanželé hledají nápad či námět, od kterého by se měla celá svatba odvíjet. Někdy stačí barva svatby a doplňků: fialová, modrá, červená, zlato/stříbro atd. Někdy se námět odvíjí od koníčku novomanželů: motorky, koně, golf, stará auta, příroda, hudební doplňky. Nádherným námětem bývají také detaily: krajky, starožitné vybavení, vyzdobená stodola na hostinu, místo společenských bot „Conversky“, spousta doplňků ve tvaru srdce, nebo barevné balónky, vše v námětu víly (věnec místo závoje, krajkové šaty, houpačka v lese, místo židlí pařezy), retro oblečení, nebo naopak lesk, luxus, zlato, zrcadla, křišťálové lustry, či svatba v barvách duhy, družičky s barevnými šaty, barevné boty, barevné doplňky na stoly atd. Více inspirace ZDE.

Svatební fotografové manželé Holubovi z Plzně

 

Ranní přípravy

Setkáváme se často s tím, že nám zákazníci řeknou „my nepotřebujeme fotit přípravy“. My si myslíme, že to je velká škoda. V dopoledních hodinách často vznikají nejkrásnější a nejemotivnější záběry ze svatby. Když přijedeme k nevěstě fotíme líčení a česání nevěsty, oblékání do šatů, přípravu družiček. Vezmeme si šaty, boty, kytici i šperky, a jdeme si je nafotit například někam do zahrady, či si je krásně naaranžujeme v domácím prostředí. Fotíme také přípravy ženicha. Oblékání košile, zavazování kravaty, zapínání manžetových knoflíčků a zavazování bot. Opět je naše obrovská výhoda, že fotíme ve dvou, jeden z nás může fotit nevěstu, druhý ženicha. Po celou dobu průběhu svatby již na toto detailní focení nezbývá tolik času a také tyto prvky svatby nebývají v tak „dobré kondici“ jako ještě před použitím před svatebním dění, například květina začíná po obřadu uvadat, šaty nevěsty a účes již mohou doznat určitých nedostatků. Dále je velmi hezká dokumentace zdobení aut, příchod hostů, připínání myrt, ženich předává kytice maminkám, svědkům a nevěstě.


Obřad

Úplně asi nejdůležitější část svatby, to je bez diskuze. Tam asi není nad čím přemýšlet, jestli si vzít profesionálního fotografa. My zde zmíníme, snad jen tedy orientačně co by na fotkách mělo být. Příchod ženicha a nevěsty na obřadní místo. Fotíme připravené obřadní místo, někdy když se jedná třeba o svatbu na širé louce, nebo na statku, tak bývá obřadní místo přenádherně vyzdobené a má svoji nezapomenutelnou atmosféru, kterou chceme zachytit na fotografiích. Příchod všech hostů, sledujeme jejich natěšené tváře, někdy i slzy dojetí. Dále také fotíme přípravu matrikářů, stříhání občanských průkazů, aranžování snubních prstenů na "polštářek". Následuje nástup na obřadní místo, nasazování prstenů, polibek. Po celé délce obřadu fotíme také hosty, rodiče a oddávající. Mohou se fotit i netradiční záběry průběhu obřadu z nadhledu, či z dálky. V tom máme výhodu, že fotíme ve dvou a jeden z nás může fotit z úplně odlehlého konce svatebního dění. Gratulace hostů, které rozhodně nemusí být nafoceny úplně všechny a ani to není naším cílem, protože dění se dost opakuje, podání ruky, polibek atd. Většinou stačí gratulace svědků, rodičů a například jen zachytíme jedinečné výrazy některých hostů, slzy, úsměv nebo jsou naším oblíbeným námětem děti, které se mohou během svatebního dění hezky "odvázat".


Skupinové focení

Klasika, která určitě nesmí chybět. Fotí se především skupinky s rodinou, se svědky, s kamarády, s hosty. Není tam příliš času na nějaké převratné inovace, přesto se snažíme hosty rozveselit, pobavit, vymyslet pro ně zábavné kreace. Pokud je na to dobrá nálada ze strany hostů, vymyslíme i nějaké vtipné fotky, například: tvar srdce, výskoky, akční fotky – házení kyticí, zvedání ženicha, vyhazování novomanželů do vzduchu, pózování s družičkami, ve večerních hodinách se hromadně vypouštějí lampióny nebo se zapalují prskavky atd. Využíváme i možností dané lokace, a vybíráme ta nejzajímavější místa, která dokreslí tu nejkrásnější atmosféru (např. v prostředí malebných zámků a hradů chceme, aby v pozadí skupinek byl vidět ten nejzajímavější pohled na objekt, či pokud se jedná o obřad na louce, tak vybíráme ta nejkrásnější krajinná panoramata, pokud se jedná o obřady ve městech, tak chceme jít na zajímavá místa v parku, v sadech, na náměstí, u kašny atd.)


Hostina

Fotíme detaily svatebního stolu, fotíme zametání střepů, přípitek, fotíme řeč rodičů, vzájemné krmení polévkou, fotíme i podávaná jídla, fotíme detaily dortu, krájení dortu. První tanec. Občas bývá na programu i únos nevěsty. Opět jsme na to dva a jeden může jet s nevěstou a druhý fotí jak ženich neúnavně hledá svoji vyvolenou. Často si hosté připraví různá překvapení a hry. Někdy na hostině bývají zhoršené světelné podmínky, na což jsme připraveni a víme jak s tím poradit, aby fotky neztratily atmosféru a rozhodně nejsme příznivci bleskání bleskem. Proto i nedoporučujeme nechávat si hostinu fotit amatérskými fotografy, protože výsledky nebudou dobré a nevěsta s ženichem bývají zbytečně zklamáni, když jim pak někdo z hostů předá takový dost žalostný výsledek. Na závěr bychom se rádi zmínili o tom, zda-li fotografa zvát či nezvat na hostinu? Takže tuto otázku zkusíme otočit na Vás, jak byste se cítili Vy, když by od Vás chtěl někdo profesionálně odvedenou práci, nejkrásnější vzpomínku na celý život, celý den byste byli v jednom kole někdy i 12 hodin v kuse v neskutečném horku, plazili jste se po zemi pro ten nejkrásnější záběr, dělali tu nejlepší atmosféru na svatbě a někomu byste nestáli ani za to, aby Vás pozval na pohoštění, které v rozpočtu celé svatby rozhodně nikoho neohrozí? Myslíme, že si dokážete sami odpovědět správně. My se samozřejmě můžeme dojít občerstvit i do sousední restaurace, ale na to i svatební hosté koukají dost divně a je to hlavně vizitka novomanželů, jak se dokáží k tomuto postavit se ctí.


Společné romantické focení nevěsty a ženicha

Považujeme asi za nejdůležitější a nejkrásnější fotky z celé svatby. Často však dost opomíjené či dokonce zase přenechané na „strýčka či kamarádku“. Tyto záběry dělají celou náladu a hlavní vzpomínky z celé svatby. Jsou to nejkrásnější chvíle, kdy ženich a nevěsta mají čas pouze jeden na druhého. My jen nenápadně „jak mušky zlaté“ poletujeme kolem a snažíme se zachytit tuto romantiku, nerušit a případně poradit pózy a pobavit. Projížďka starodávným autem, nebo snad na koních, to je úplná romantika a v těchto chvílích jsme tu právě pro Vás. Nejraději doporučujeme počkat na pozdější odpolední či podvečerní světlo, neboť světlo vyčaruje tu nejsilnější atmosféru, na to novomanželé často zapomínají a myslí si, že když vše odfotíme ještě před obědem, kdy je nejostřejší polední slunce, paprsky tvrdě svítí do očí, výrazy v obličeji jsou pak velmi neestetické, prostředí dělá ostré přechody mezi světlem a stínem, celkově v létě i bývá největší horko, takže se novomanželé hodně potí i v obličeji a prostě výsledek nebývá to pravé ořechové. Takže taková podvečerní procházka krásným rozkvetlým sadem, či širým lánem při západu slunce, pod modrou oblohou, nebo cákání vody u fontánky. Vyznání lásky v altánku, posezení na lavičce v parku, přípitek na piknikové dece, ruka v ruce na pěšince lesem a za zády červánky, to je ono!


NATOČÍME VÁM RÁDI I SVATEBNÍ VIDEO

 

V poslední době jsme se setkali i s tím, že svatební páry na poslední chvíli neseženou svatebního kameramana. Pro nás to není žádný problém, vozíme si i veškeré potřebné vybavení, abychom udělali kvalitní videozáznam Vašeho svatebního dne. Další videa si můžete prohlédnout na stránce SVATEBNÍ VIDEA. Nabízíme jak krátkou verzi videa, tak dlouhou verzi i s celým obřadem.

 

 

Doufáme, že Vás tento článek zaujal a třeba trochu pomohl v rozhodování. Rádi Vám poskytneme i předsvatební osobní konzultaci. Od toho jsme tu a je pro nás důležitá vaše spokojenost a naše dobře odvedená práce.

Chcete se k nám hned objednat?

Není nic jednoduššího. Stačí odeslat OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ.